Wakacje już nieśmiało się zaczęły, a tu kolejne linie nadsyłają swoje odpowiedzi. Myślę że teraz będą jeszcze bardziej na czasie, bo część z Was już jest na etapie pakowania lub planowania jak się zmieścić w limitach bagażu i walizkach. No i oczywiście najmłodsi i najmniejsi członkowie rodziny konsumują najwięcej miejsca w walizkach. Na szczęście sporo kluczowych sprzętów takich jak wózek podróżuje na specjalnych zasadach.

Dzisiaj pora na Air France, wkrótce będzie również druga spółka z tej grupy lotniczej czyli KLM. Francuski przewoźnik przygotował kilka dodatkowych punktów w odpowiedzi na Wasze pytania i od nich zacznę. W sumie bardzo słusznie przewoźnik zwrócił uwagę, że warto temat „miejsca dla rodzin na pokładzie” pokazać osobno, a nie tylko jako dodatek do pozostałych kategorii. A na sam koniec dodatek o zabawkach i prezentach dla dzieci na pokładach oraz ułatwieniach na lotnisku!

Miejsca dla rodzin na pokładzie

Czy rodzina może wybrać sobie miejsce, czy ustala je linia?

 • Miejsca dla rodzin są przyznawane obok siebie automatycznie , bez dopłat. Istnieje też możliwość, że rodzina sama dokona wyboru miejsc przed wylotem – wtedy indywidualny wybór miejsc podlega opłacie.

Czy dzieci mają swoje własne miejsca?

 • Dzieci do lat 2 (niemowlęta) – nie mają swojego własnego miejsca i podróżują albo na kolanach rodzica (opiekuna), albo w specjalnej kołysce zamontowanej na pokładzie, przy miejscach rodziców. Istnieje też możliwość, aby dziecko do lat 2 miało własne miejsce – wtedy należy wykupić bilet jak dla dziecka powyżej 2 lat;
 • Dzieci powyżej 2 lat – muszą podróżować na swoim własnym miejscu;
 • Rodziny z dziećmi nie mogą zajmować rzędów przy wyjściach awaryjnych w samolocie;
 • Dziecko zazwyczaj otrzymuje miejsce przy oknie lub w środku, a rodzic lub opiekun przy przejściu.

źródło: Air France

Czy mogę lecieć z dzieckiem lub niemowlęciem w klasie biznes lub w klasie pierwszej?

 • Można podróżować z dzieckiem lub niemowlęciem (do 2 roku życia) w klasie biznes. Lot z niemowlęciem w klasie pierwszej (La Premiere) wymaga osobnej rezerwacji miejsca dla dziecka.

Kołyska dla dziecka

Czy na pokładzie są kołyski dla dzieci (jeśli tak w jakich modelach samolotów)?

 • Na wszystkich lotach międzykontynentalnych są dostępne bezpłatne kołyski dla dzieci, jednak ich liczba jest ograniczona. Nie ma możliwości skorzystania z kołyski na lotach europejskich, ani w klasie pierwszej (La Premiere). Kołyski też nie są dostępne w samolotach typu A318, A319, A320, A321 (choć  tez zazwyczaj latają na trasach europejskich).

Czy kołyskę muszę specjalnie rezerwować? Jeśli tak, to kiedy?

 • W momencie dokonywania rezerwacji należy podać datę urodzenia dziecka i chęć korzystania z kołyski.

Jeśli tak do jakiego wieku dzieci mogą z nich korzystać?

 • Z kołysek mogą korzystać dzieci poniżej 2 roku życia, które mają do 70 cm wzrostu i 10 kg wagi.

Przy których fotelach są zainstalowane?

 • Kołyski usytuowane są rzędach, przed którymi znajduje się ściana dzieląca kabinę. W tym samym rzędzie musi siedzieć rodzic lub opiekun dziecka korzystającego z kołyski.

Czy wybór tych miejsc jest płatny?

 • Kołyska na pokładzie jest bezpłatna, jednak z uwagi na ich limitowaną liczbę na każdym rejsie – kołyska powinna zostać zamówiona w momencie dokonywania rezerwacji.

Transport wózka (i bagażu dla dziecka):

Jaki typ wózka można zabrać na pokład  jeśli podróżuję z  niemowlęciem lub dzieckiem do lat 2?

 • Jeśli podróżujemy z niemowlęciem lub dzieckiem do lat 2 bez wykupionego osobnego miejsca, to możemy zabrać bezpłatnie następująco:
  •  na pokład:  1 sztukę bagażu do 12 kg  (55 x 35 x 25 cm) plus składany wózek typu „parasolka” (jedynie podczas lotów dalekiego zasięgu, za wyjątkiem lotów z Paryża do Pointe à Pitre, Fort de France, Saint Martin, Cayenne, Reunion, Mauritius, Punta Cana, Havana  i Saint Domingo) pod warunkiem, że jest wystarczająco dużo miejsca w schowkach bagażowych. ) o wymiarach 15 x 30 x 100 cm. Jeżeli na pokładzie chcemy przewieźć większy składany wózek, który ma wymiary nie większe niż 55 x 35 x 25 cm to wyklucza to możliwość zabrania 1 sztuki bagażu kabinowego dla niemowlęcia;
  • jako bagaż rejestrowany (do luku bagażowego) przysługuje dziecku bezpłatnie przewóz jednej sztuki bagażu do 10 kg (poza biletami w taryfie MINI), o łącznej sumie wymiarów 158 cm oraz dodatkowo przewóź jednego wózka niezależnie od wagi. Może to być składana „parasolka” o wymiarach 15 x 30 x 100 cm lub wózek typu BabyZen Yoyo type (55 x 35 x 25 cm). Jako drugą sztukę bagażu rejestrowanego możemy zabrać nosidełko lub fotelik samochodowy.
 • Jeśli mamy inne przedmioty, bagaże i wózki, to będą one transportowane w ramach limitu bagażowego dla rodzica lub opiekuna towarzyszącego dziecku.

Jaki typ wózka można zabrać jeśli podróżuję z dzieckiem powyżej 2 lat lub z niemowlęciem (poniżej 2 lat), któremu wykupiliśmy własne miejsce?

 • w taryfie MINI:
  • na pokład można  zabrać dla dziecka bezpłatnie 1 sztukę bagażu do 12 kg  (55 x 35 x 35 cm) LUB składany wózek typu BabyZen Yoyo  o wymiarach 55 x 35 x 25 cm;
  • jako bagaż rejestrowany (do luku bagażowego) przysługuje dziecku bezpłatnie przewóz jednego wózka niezależnie od wagi. Może to być składana „parasolka” o wymiarach 15 x 30 x 100 cm lub wózek typu BabyZen Yoyo type (55 x 35 x 25 cm). Jako drugą sztukę bagażu rejestrowanego możemy zabrać nosidełko lub fotelik samochodowy;
  • jeśli mamy więcej bagażu lub inne wózki – można wykupić dodatkowy limit bagażowy (tzw ABA Additional Baggage Allowance).
 • w innych taryfach poza MINI:
  • na pokład można  zabrać dla dziecka bezpłatnie bagaż taki, jaki przysługuje osobie dorosłej w danej kabinie i na danej trasie;
  • jako bagaż rejestrowany (do luku bagażowego) przysługuje dziecku bezpłatnie przewóz takiego samego bagażu jaki przysługuje osobie dorosłej w danej kabinie i na danej trasie. Dodatkowo bezpłatnie możemy nadać wózek niezależnie od wagi. Może to być składana „parasolka” o wymiarach 15 x 30 x 100 cm lub wózek typu BabyZen Yoyo (55 x 35 x 25 cm). Bezpłatnie przewieziemy dodatkowo nosidełko lub fotelik samochodowy.

Gdzie trzeba zostawić wózek (w rękawie, pod samolotem)?

 • Wózki typu „parasolka” o wymiarach po złożeniu 15 x 30 x 100 cm mogą być zabrane na pokład podczas lotów dalekiego zasięgu (za wyjątkiem lotów z Paryża do Pointe à Pitre, Fort de France, Saint Martin, Cayenne, Reunion, Mauritius, Punta Cana, Havana  i Saint Domingo) pod warunkiem, że jest wystarczająco dużo miejsca w schowkach bagażowych. Natomiast wózki BabyZen Yoyo (można je zakupić na stronie airfrance.com) są systematycznie akceptowane na wszystkich lotach Air France, niemniej jednak w takim przypadku dziecku lub niemowlęciu nie przysługuje osobna sztuka bagażu kabinowego;
 • Wszelkie inne wózki muszą być transportowane jako płatny, dodatkowy bagaż rejestrowany. Opłata jest naliczana w zależności od ilości sztuk, wagi i wymiarów;
 • W przypadku niektórych stacji (niezależnie od wagi wózka już nadanego jako bagaż rejestrowany do luku) wózki składane zaakceptowane jako bagaż kabinowy należy pozostawić przy drzwiach samolotu, przed wejściem na pokład. W takim przypadku pasażer nie może odebrać wózka w trakcie tranzytu.

Czy w trakcie tranzytów wózek będzie do dyspozycji?

 • Jeśli przewozimy składany wózek na pokładzie samolotu, to przesiadając się na kolejny lot Paryżu możemy korzystać z wózka podczas tranzytu. W przypadku niektórych stacji wózki składane zaakceptowane jako bagaż kabinowy należy pozostawić przy drzwiach samolotu, przed wejściem na pokład. W takim przypadku pasażer nie może odebrać wózka w trakcie tranzytu;
 • Na lotnisku w Paryżu (CDG) są dostępne specjalne  wózki dla dzieci. Można z nich korzystać bezpłatnie w części tranzytowej lotniska (po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa).

Czy są jakieś ograniczenia wymiarów lub wagi wózka?

 • Możemy przewieźć każdy rodzaj wózka, przy czym tylko wózek BabyZen Yoyo o wymiarach 55 x 35 x 25 cm może być przewożony na pokładzie wszystkich lotów Air Frane, a wózek składany typu „parasolka” (15 x 30 x 100) – na pokładach lotów dalekiego zasięgu (z wyłączeniami). Wszystkie pozostałe wózki muszą być przewożone jako bagaż rejestrowany i podlegają ewentualnym opłatom.

Fotelik do przewozu dziecka

Czy dziecko może korzystać z fotelik samochodowego na pokładzie samolotu, czy trzeba zostawić przed wejściem?

 • Podczas lotu małe dzieci i niemowlęta mogą korzystać z fotelika samochodowego i można go zabrać na pokład, jednakże należy zarezerwować osobne miejsce oraz zapłacić za podróż dziecka według taryfy dziecięcej. Fotelik mocuje się do miejsca dla dziecka.

Czy na pokład mogę zabrać każdy fotelik? Czy są jakieś ograniczenia?

 • Fotelik musi być w pełni sprawny i zatwierdzony do użytku w samolotach. Mówi o tym informacja na nalepce na foteliku;
 • Fotelik może mieć maksymalną szerokość 44cm (17.5 cale) i mieścić się między podłokietnikami;
 • Rodzic lub opiekun dziecka samodzielnie instaluje fotelik do fotela lotniczego, zgodnie z instrukcją producenta;
 • Dziecko podróżujące w foteliku samochodowym ze względu na bezpieczeństwo nie może zajmować miejsc przy przejściach (dozwolone są miejsca przy oknie lub w środku). Rodzic lub opiekun zajmuje zawsze miejsce bezpośrednio obok dziecka podróżującego w foteliku;
 • Do przewozu dzieci w fotelikach niedozwolone są miejsca w rzędach przy wyjściach awaryjnych, jak również miejsca w rzędzie przed i za rzędem awaryjnym;
 • Jeśli fotelik nie spełnia wymogów, może zostać nadany jako bagaż rejestrowany wraz z pozostałymi bagażami;
 • Jeżeli na pokład zabieramy foteli samochodowy, to nie przysługuje już nam bezpłatne wniesienie na pokład składanego wózka typu „parasolka” lub wózka typu BabyZen Yoyo.

Posiłek

Czy wybór posiłku dla dzieci jest płatny i wymaga wcześniejszej rezerwacji?

 • Nie, specjalne posiłki dla dzieci są bezpłatne, ale wymagają wcześniejszej rezerwacji;
 • Posiłek dla niemowlęcia do 2 roku życia należy zamówić na 24 godziny przed lotem;
 • W przypadku dzieci od 2-8 lat lub niemowląt (poniżej 2 lat), dla których rezerwujemy dodatkowe miejsce – automatycznie jest oferowany posiłek dziecięcy i nie wymaga rezerwacji;
 • Dzieci w wieku 9-11 otrzymują standardowy posiłek jak osoby dorosłe.  Jeśli chcemy, aby dziecko w tym wieku dostało posiłek dziecięcy – należy to zgłosić do Air France minimum 24 godziny przed wylotem.

źródło: Air France

Gdzie można sprawdzić skład np. pod kątem obecności alergenów?

 • Zaleca się, aby dla dzieci i niemowląt z alergią zabrać na pokład własną żywność. Istnieje też możliwość zamówienia posiłku specjalnego bez alergenów. Jest to posiłek dla osób dorosłych i może być zamówiony dla starszych.

źródło: Air France

Czy na pokładzie można podgrzać mleko lub wodę?

 • Tak, jest to możliwe. Wystarczy poprosić personel pokładowy.

Bagaż

Czy waga wózka wlicza się do wagi bagażu podręcznego?

 • W przypadku większości podróży międzykontynentalnych Air France z dzieckiem w wieku 0-2 lat podróżującego na kolanach opiekuna można zabrać na pokład specjalny typ wózka (typu „parasolka” o określonych wymiarach) oraz 1 sztukę bagażu podręcznego o wadze 12 kg.

Od jakiego wieku dziecku przysługuje bagaż podręczny i w jakiej wielkości?

 • Dziecku przysługuje bagaż podręczny niezależnie od wieku. Dla niemowlęcia (0-2 lat) na pokład można  zabrać bezpłatnie 1 sztukę bagażu do 12 kg  (55 x 35 x 35 cm) LUB/I wózek (w zależności od jego typu);
 •  Dziecku powyżej 2 roku życia przysługuje taki sam wymiar bagażu podręcznego jak osobie dorosłej.

Jakie są możliwości wniesienia posiłków lub napojów dla dziecka na pokład?

 • Można wnieść na pokład samolotów Air France żywność dla niemowląt i dzieci. Płyny dla niemowląt nie podlegają restrykcjom bezpieczeństwa.

Cena biletu

Jakie są ceny biletów w zależności od wieku dziecka?

 • Dzieci poniżej drugiego roku życia klasyfikowane są jako niemowlęta i muszą podróżować na kolanach dorosłego o ile nie zostanie dla nich wykupione osobne miejsce. Bilet dla niemowlęcia (bez prawa do własnego miejsca) kupujemy za zniżką około 90% od taryfy lotniczej. Bilet może podlegać pewnym opłatom i podatkom;
 • Bilety dla dzieci w wieku 2-11 lat kupujemy ze zniżką około między 15-33% od taryfy lotniczej. Bilet może podlega opłatom i podatkom lotniskowym.

Czy za bilety dla dzieci przysługują mile/punkty w programie lojalnościowym?

 • Tak, w ramach program lojalnościowego Flying Blue dzieci powyżej 2 lat zbierają Mile i wymieniają je na nagrody i bilety nagrodowe tak samo jak osoby dorosłe.

Wejście na pokład

Czy w trakcie boardingu rodziny z dziećmi mają pierwszeństwo (jeśli tak jaki musi być wiek dziecka)?

 • Tak, na większości lotów Air France rodziny z małymi dziećmi i niemowlętami są zapraszane na pokład w pierwszej kolejności. W Paryżu Air France ma specjalne stanowiska check-in dla rodzin.

Czy istnieją wymagania odnośnie wieku aby z nich skorzystać?

 • Dostępne są rodzin z dziećmi, które posiadają bilet w taryfie dziecięcej lub niemowlęcej.

Weryfikacja zdjęcia z paszportu dziecka – chodzi o diametralne różnice w wyglądzie dziecka kilku miesięcznego a 1-2 letniego. Jak linia podchodzi do weryfikacji takiego dokumentu – czy liczy się tylko ważność paszportu?

 • Weryfikacja zdjęcia podróżującego dziecka nie leży w gestii linii lotniczej lecz podlega kontroli paszportowej przeprowadzane przez lotnisko.

Rozrywka i przydatne drobiazgi

Czy podczas lotu dziecko otrzymuje zabawki w prezencie i inne akcesoria?

 • Tak! Na lotach międzykontynentalnych Air France dzieci otrzymują cały zestaw drobnych zabawek, kolorowanek i gier. Dzieci mają też własną sekcję w systemie rozrywki pokładowej, a w niej gry, filmy, a nawet zajęcia medytacyjne;
 • Na pasażerów podróżujących z dziećmi poniżej 2 roku życia w klasie pierwszej (La Première), Biznes oraz Premium Economy na lotach międzykontynentalnych czekają na pokładzie zestawy podróżne, które zawierają między innymi śliniak, pieluchy, chusteczki Nivea i inne przydatne akcesoria.

źródło: Air France

Co na dzieci czeka na lotnisku tranzytowym  w Paryżu podczas oczekiwania na kolejny lot?

 • Na paryskim lotnisku na dzieci czekają liczne rozrywki w zależności od wieku. Są kąciki z zabawkami, place zabaw Disneya, mini-poczekalnie z wygodnymi pufami, w których można oglądać filmy, a także konsole gier dla nastolatków;
 • Podróżni z niemowlętami mogą skorzystać z pomieszczeń z niezbędnym wyposażeniem do przewijania dzieci (zarówno w części przylotów i odlotów). Tuż za bramkami kontroli bezpieczeństwa dostępne są również składane wózki dziecięce, ułatwiające rodzinom dotarcie do wyjścia do samolotu.

Na koniec dodam bardzo istotne zastrzeżenie przesłane przez przewoźnika. Otoczenie zmienia się dynamicznie, regulatorzy i przewoźnicy są zmuszeni do bardzo szybkich reakcji i modyfikacji oferty stąd taki komunikat nie może dziwić:

UWAGA – z uwagi na zmieniające się przepisy oraz liczne wyjątki w zależności od trasy, klasy przelotu, wieku dziecka itp. – zaleca się, aby przed podróżą rodzice/opiekunowie skonsultowali wszystkie wyżej opisane zagadnienia z personelem linii.

 

 

Share: