Pytania dotyczące podróży z dziećmi przytłoczyły trochę linie lotnicze. Niektóre tak bardzo, że aż zamilkły. Najważniejsze jednak, że odpowiedzi na te szczegółowe pytania nadchodzą. Materiał jak sami zobaczycie jest bardzo obszerny, więc będę publikował linia po linii a na końcu spróbuję zrobić z tego zbiorcze zestawienie w formie tabeli do pobrania.

Na start linia, która pierwsza zareagowała, czyli Emirates. Odpowiedzi są według mnie bardzo dokładne, także tutaj chyba wszystko jest jasne. Wkrótce kolejni przewoźnicy!

Kołyska dla dziecka:

Czy na pokładzie są kołyski dla dzieci (jeśli tak w jakich modelach samolotów)?

 • Kołyski dla dzieci są dostępne podczas większości lotów na pokładzie Emirates. Podczas każdego lotu liczba miejsc dostosowanych do umieszczenia kołysek oraz samych kołysek jest jednak ograniczona.

Jeśli tak do jakiego wieku dzieci mogą z nich korzystać?

 • Kołyski mają w przybliżeniu wymiary 75 x 33 x 22cm i mogą utrzymać dzieci ważące do 11 kilogramów. Choć zaprojektowane są dla dzieci do drugiego roku życia, przewoźnik może nie być w stanie zapewnić kołyski, jeśli dziecko nie będzie się w niej bezpiecznie i komfortowo mieścić.

Przy których fotelach są zainstalowane?

 • Kołyski usytuowane są w miejscu przegródki przed siedzeniem, jednakże nie w pobliżu wyjść ewakuacyjnych. W związku z faktem, że kołyska przymocowana jest do przegródki lub ściany, kluczowe jest aby jedno z rodziców bądź opiekunów siedziało w fotelu.

Czy wybór tych miejsc jest płatny?

 • Poniżej drugiego roku życia niemowlęta powinny siedzieć na kolanach towarzyszących im dorosłych. Jeśli kołyska jest potrzebna, podczas rezerwacji miejsc należy uzupełnić specjalne zgłoszenie, ponieważ nie są to miejsca przyznawane automatycznie.

źródło: Emirates

Transport wózka:

Jaki typ wózka można zabrać na pokład (spacerówka, gondola)?

 • Wózki mogą być zabrane aż do drzwi samolotu, ale zabierane są później do ładunku cargo. Wózki traktowane są priorytetowo w zakresie wyładunku, więc pasażerowie z małymi dziećmi szybko i sprawnie otrzymują je z powrotem.

Gdzie trzeba zostawić wózek (w rękawie, pod samolotem)?

 • Wózek należy zostawić obsłudze przy wejściu do samolotu o ile pasażerowie nie zostaną poproszeni o pozostawienie go w innym miejscu.

Czy w trakcie tranzytów wózek będzie do dyspozycji?

 • Na lotnisku w Dubaju do dyspozycji pasażerów pozostaje szereg wózków Emirates, z których można swobodnie korzystać podczas tranzytu na lotnisku.

źródło: Emirates

Czy są jakieś ograniczenia wymiarów lub wagi wózka?

 • Pasażerowie podróżujący z niemowlętami w dowolnej klasie mogą zabrać jedną dodatkową torbę podręczną z żywnością dla dziecka (jej waga nie może przekraczać 5 kg) oraz pozostałe niezbędne przedmioty i jeden w pełni składany wózek / nosidełko-gondolę, jako bagaż podręczny (55cm x 38cm x 20cm.), jeśli na pokładzie jest dość miejsca, w przeciwnym razie należy go umieścić w luku bagażowym.

Czy fotelik samochodowy można wziąć z dzieckiem na pokład, czy tak jak wózek trzeba zostawić przed wejściem?

 • Podczas lotu można korzystać z fotelika samochodowego, jednakże należy zarezerwować osobne miejsce oraz zapłacić za podróż dziecka.
 • Jeśli pasażer wnosi dziecięcy fotelik samochodowy na pokład, podczas check-inu pracownicy sprawdzą, czy posiada on nalepkę bądź etykietkę potwierdzającą, że jest on zatwierdzony do użytku w samolotach w ramach instrukcji użytkowania. W Emirates zaakceptowane zostaną foteliki, które spełniają następujące normy bezpieczeństwa:
  • Foteliki spełniające amerykańskie federalne normy bezpieczeństwa FMSS nr 213 Muszą to być foteliki wyprodukowane zgodnie z tymi normami nie wcześniej niż 26 lutego 1985 r. Na foteliku musi znajdować się czerwony napis o treści: „This restraint is certified for use in motor vehicles and aircraft” „This child restraint system conforms to all applicable federal motor vehicle   safety standards”.
  • Foteliki spełniające kanadyjską normę bezpieczeństwa CMVSS nr 213, „Systemy bezpieczeństwa dla dzieci”, lub normę CMVSS nr 213.1, pod nazwą „Foteliki i systemy bezpieczeństwa dla niemowląt”.
  • Foteliki spełniające normy europejskie ECE R44. Foteliki te muszą mieć pomarańczowe oznaczenie ECE R44-03 lub późniejsze.
  • Foteliki dopuszczone do wykorzystania na pokładzie samolotów zgodnie z niemiecką normą o nazwie „Procedura kwalifikacyjna systemów bezpieczeństwa dla dzieci przeznaczonych do użycia na pokładzie samolotów” (TÜV Doc.TÜV/958-01/2001).
 • Jeśli fotelik nie spełnia wymogów, może zostać nadany jako bagaż rejestrowany wraz z pozostałymi bagażami. Dzieci o wadze do 10 kg mogą podróżować w foteliku zwróconym tyłem lub przodem do kierunku lotu. Z kolei jeśli dziecko waży ponad 10 kg, fotelik musi być zwrócony przodem do kierunku lotu.
 • Personel pokładowy pomoże w zainstalowaniu fotelika zgodnie z instrukcją na naklejce. Fotelik musi być zwrócony w odpowiednim kierunku i unieruchomiony pasem bezpieczeństwa. Emirates nie akceptuje fotelików, które wymagają pasa trzypunktowego lub szelek mocowanych na ramiona. Jeśli fotelik jest mocowany na uchwyty ISO-FX (lub ich amerykański odpowiednik), można go użyć tylko wówczas, gdy samolot jest wyposażony w odpowiednie mocowania; nie można go mocować pasem bezpieczeństwa.Czy jeżeli mamy i wózek spacerówkę i fotelik, to trzeba za któryś z tych przedmiotów dodatkowo płacić (jeśli tak to ile to kosztuje)?

 • Podczas podróży z dziećmi i noworodkami można wziąć ze sobą dodatkowy bagaż, więcej bagażu podręcznego oraz – jeśli dostępne jest miejsce – jeden w pełni składany wózek, nosidełko czy fotelik.

Posiłki:

Czy jest przewidziany specjalny posiłek dla dzieci (jeśli tak na jakich rodzajach rejsów – krótko i długodystansowych – i jak go wybrać)?

 • Tak, posiłki dla dzieci są przewidziane i przypisywane automatycznie. Dla niemowląt dostępne jest też specjalne jedzenie.

źródło: Emirates

Czy wybór posiłku dla dzieci jest płatny?

 • Nie, jest rezerwowany automatycznie dla dzieci poniżej 12. roku życia.

Gdzie można sprawdzić skład np. pod kątem obecności alergenów?

 • Informacje dotyczące posiłków dla podróżujących posiadających wymagania dietetyczne można znaleźć tutaj – link

źródło: Emirates

Czy na pokładzie można podgrzać mleko lub wodę?

 • Tak, załoga pokładowa zawsze chętnie pomoże w tej kwestii.

Bagaż:

Czy waga wózka wlicza się do wagi bagażu podręcznego?

 • W Emirates pasażerowie podróżujący z niemowlętami w dowolnej klasie mogą zabrać jedną (1) torbę podręczną z żywnością dla dziecka (jej waga nie może przekraczać 5 kg) oraz pozostałe niezbędne przedmioty i jeden (1) w pełni składany wózek / nosidełko-gondolę, jako bagaż podręczny, jeśli na pokładzie jest dość miejsca, w przeciwnym razie należy go umieścić w luku bagażowym.

Od jakiego wieku dziecku przysługuje bagaż podręczny i w jakiej wielkości?

 • Wszystkim dzieciom powyżej 2 roku życia przysługuje bagaż podręczny do 7 kg.

Jakie są możliwości wniesienia posiłków lub napojów dla dziecka na pokład?

 • Emirates nie sprzedaje posiłków czy napojów, ale pasażerowie mogą wnieść je ze sobą w ramach torby z żywnością we wspomnianym wcześniej bagażu podręcznym.
 • Dodatkowe informacje – linkCena biletu:

Jakie są ceny biletów w zależności od wieku dziecka?

 • Dzieci poniżej drugiego roku życia klasyfikowane są jako niemowlęta i muszą podróżować na kolanach dorosłego.
 • Szczegółowe zasady dotyczące biletów dla dzieci – link

Czy za bilety dla dzieci przysługują mile/punkty w programie lojalnościowym?

 • Tak, w ramach program Skysurfers mogą zbierać punkty Skywards aby wymienić je na szereg produktów.

Wejście na pokład:

Czy w trakcie boardingu rodziny z dziećmi mają pierwszeństwo (jeśli tak jaki musi być wiek dziecka)?

 • Tak, na wielu lotniskach – szczególnie w Dubaju – Emirates ma specjalne stanowiska check-in dla rodzin.

Czy istnieją wymagania odnośnie wieku aby z nich skorzystać?

 • Dostępne są dla pasażerów z dziećmi poniżej 12. roku życia.

Weryfikacja zdjęcia z paszportu dziecka – chodzi o diametralne różnice w wyglądzie dziecka kilku miesięcznego a 1-2 letniego. Jak linia podchodzi do weryfikacji takiego dokumentu – czy liczy się tylko ważność paszportu?

 • Weryfikacja zdjęcia podróżującego dziecka nie leży w gestii linii lotniczej lecz podlega kontroli paszportowej przeprowadzane przez lotnisko.

 

Share: