Dzisiaj pora na drugą linię, po Air France, z tej samej grupy lotniczej, czyli KLM. Podobnie jak w przypadku francuskiego przewoźnika tutaj również jest sporo dodatkowych informacji ponadto co było zawarte w Waszych pytaniach. Mamy więc oddzielną sekcję o miejscu na pokładzie przewidzianym dla rodzin oraz o rozrywce i gadżetach na pokładzie.

W pozostałych odpowiedziach po raz pierwszy tak dokładnie opisany został temat prawidłowego przypinania fotelika samochodowego w fotelu. Polecam szczególnej uwadze kiedy w jakim kierunku powinien być zwrócony. Taki niby drobiazg, ale większość z nas bez tej uwagi ze strony KLM nie zrobiłaby tego prawidłowo. Chociaż zapewne na pokładzie załoga i tak o tych zasadach przypomni. Nie zanudzam – zapraszam do lektury!

Miejsca na pokładzie dla rodzin

Czy rodzina może wybrać sobie miejsce, czy ustala  je linia?

 • Miejsca dla rodzin są przyznawane obok siebie automatycznie , co najmniej na 4 dni przed wylotem, bez dopłat.  Linia dokłada wszelkich starań,  aby każde dziecko siedziało obok osoby dorosłej z podróżującej rodziny;
 • Istnieje też możliwość, że rodzina sama dokona wyboru miejsc przed wylotem – wtedy indywidualny wybór miejsc podlega opłacie.

Czy dzieci mają swoje własne miejsca?

 • Dzieci do lat 2 (niemowlęta) – nie mają swojego własnego miejsca i podróżują albo na kolanach rodzica (opiekuna), albo w specjalnej kołysce zamontowanej na pokładzie, przy miejscach rodziców. Istnieje też możliwość, aby dziecko do lat 2 miało własne miejsce – wtedy należy wykupić bilet jak dla dziecka powyżej 2 lat;
 • Dzieci powyżej 2 lat – mają swoje własne miejsce;
 • Rodziny z dziećmi nie mogą zajmować rzędów przy wyjściach awaryjnych w samolocie;
 • Dziecko zazwyczaj otrzymuje miejsce przy oknie lub w środku, a rodzic lub opiekun przy przejściu.

Czy mogę lecieć z dzieckiem lub niemowlęciem w klasie biznes?

 • Można podróżować z dzieckiem lub niemowlęciem (do 2 roku życia) w klasie biznes.

Kołyska dla dziecka

Czy na pokładzie są kołyski /łóżeczka dla dzieci (jeśli tak w jakich modelach samolotów)?

 • Na wszystkich lotach międzykontynentalnych są dostępne bezpłatne kołyski dla dzieci, jednak ich liczba jest ograniczona. Nie ma możliwości skorzystania z kołyski na lotach europejskich.

Czy kołyskę muszę specjalnie rezerwować? Jeśli tak, to kiedy?

 • Tak, kołyskę należy specjalnie zamówić. Można tego dokonać w momencie rezerwacji podróży, lub logując się do swojej rezerwacji w sekcji „Moja Podróż” na klm.pl,  najpóźniej na 48 godzin przed lotem.

Jeśli tak do jakiego wieku dzieci mogą z nich korzystać?

 • Z kołysek mogą korzystać dzieci do 65 cm wzrostu i 10 kg wagi.

Przy których fotelach są zainstalowane?

 • Kołyski usytuowane są rzędach, przed którymi znajduje się ściana dzieląca kabinę. W tym samym rzędzie musi siedzieć rodzic lub opiekun dziecka korzystającego z kołyski.

Czy wybór tych miejsc jest płatny?

 • Kołyska na pokładzie jest bezpłatna, jednak z uwagi na ich limitowaną liczbę na każdym rejsie – kołyska powinna zostać zamówiona najpóźniej na 48 godzin przed lotem

źródło: KLM

Transport wózka

Jaki typ wózka można zabrać na pokład  jeśli podróżuję z  niemowlęciem lub dzieckiem do lat 2?

 • Dla każdego dziecka można zawsze zabrać bezpłatnie na każdy lot KLM – 1 składany  typu „parasolka” o wymiarach 15 x 30 x 100 cm,  przy czym podlega to ograniczeniom w przypadku małych samolotów. Jeżeli wózek nie zmieści się pod siedzeniem lub w schowku bagażowym ponad siedzeniami, można go zabrać na pokład bezpłatnie.

Gdzie trzeba zostawić wózek (w rękawie, pod samolotem)?

 • Na niektórych lotniskach można korzystać z większego wózka, aż do samego wyjścia do samolotu, gdzie należy go pozostawić obsłudze do załadowania do luku bagażowego. Należy pamiętać, że wózki oddawane do luku muszą być zapakowane w pokrowiec i posiadać wywieszkę bagażową z danymi kontaktowymi do pasażera.

Czy w trakcie tranzytów wózek będzie do dyspozycji?

 • Jeżeli przewozimy w ramach bagażu podręcznego składany wózek typu „parasolka” (15 x 30 x 100 cm) to jest on dostępny podczas tranzytu. Niemniej jednak na  lotnisku w Amsterdamie są dostępne specjalne wózki dla dzieci. Można z nich korzystać bezpłatnie w części tranzytowej lotniska (po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa);
 • Można poprosić o możliwość odbioru wózka po wylądowaniu przy wyjściu z samolotu (zamiast na taśmie bagażowej), jednak taka możliwość istnieje nie na wszystkich lotniskach.

Czy są jakieś ograniczenia wymiarów lub wagi wózka?

 • Zarówno jeśli podróżujemy z dzieckiem do lat 2 (bez własnego miejsca), jak i z większym dzieckiem (do lat 12) możemy przewieźć  bezpłatnie 1 składany wózek (niezależnie od wagi), jako dodatkowy przedmiot w ramach limitu bagażu rejestrowanego przysługującego dziecku. Natomiast jeśli chcemy zabrać wózek na pokład samolotu, to może to być jedynie wózek typu „parasolka” o wymiarach 15 x 30 x 100 cm.

Fotelik do przewozu dziecka

Czy dziecko może korzystać z fotelik samochodowego na pokładzie samolotu, czy trzeba zostawić przed wejściem?

 • Podczas lotu małe dzieci i niemowlęta mogą korzystać z fotelika samochodowego i można go zabrać bezpłatnie na pokład, jednakże wtedy dziecku musi mieć swoje własne miejsce – należy zarezerwować osobne miejsce oraz zapłacić za podróż dziecka według taryfy dziecięcej. Fotelik mocuje się do miejsca dla dziecka.

Czy na pokład mogę zabrać każdy fotelik? Czy są jakieś ograniczenia?

 • Fotelik musi być w pełni sprawny i zatwierdzony do użytku w samolotach według przepisów Unii Europejskiej lub innych agencji rządowych. Mówi o tym informacja na nalepce na foteliku;
 • Fotelik może mieć maksymalną szerokość 42 cm (16.5 cale) i mieścić się między podłokietnikami fotela;
 • Podczas startu i lądowania foteliki dla dziecka mogą znajdować się w bezpiecznej pozycji tyłem do kierunku lotu. W trakcie osiągania wysokości przelotowej foteliki muszą być skierowane przodem do kierunku lotu, aby pozwolić na odchylenie miejsca znajdującego się z przodu;
 • Rodzic lub opiekun dziecka samodzielnie instaluje fotelik do fotela lotniczego, zgodnie z instrukcją producenta;
 • Dziecko podróżujące w foteliku samochodowym nie może zajmować miejsca w rzędach przy wyjściach awaryjnych;
 • Rodzic lub opiekun zajmuje zawsze miejsce bezpośrednio obok dziecka podróżującego w foteliku;
 • Zamiar wniesienia fotelika samochodowego na pokład musi być zgłoszony do linii wcześniej;
 • Jeśli fotelik nie spełnia wymogów, może zostać nadany jako bagaż rejestrowany wraz z pozostałymi bagażami;
 • Fotelik samochodowy spełniający wymogi można zabrać na pokład jako dodatkowy przedmiot, niezależnie od przysługującego limitu bagażowego.

Posiłki

Czy wybór posiłku dla dzieci jest płatny i wymaga rezerwacji?

 • W przypadku podróży z dzieckiem w wieku 0-2 lat zaleca się, aby rodzice / opiekunowie zabrali na pokład własne jedzenie. Jedzenie dla niemowląt nie jest objęte restrykcjami bezpieczeństwa co do wnoszenia płynów na pokład. Na wszystkich międzykontynentalnych lotach KLM jest dostępne bezpłatne jedzenie dla dzieci poniżej 2 roku życia. Nie ma konieczności wcześniejszej rezerwacji takiego posiłku. Dodatkowo dzieci w wielu 0-2 lat otrzymują w prezencie śliniak Blue;
 • Dzieci w wieku 2-11 lat mogą otrzymać posiłek dziecięcy pod warunkiem, że zostanie on zamówiony najpóźniej na 24 godziny przed lotem. Menu jest uzależnione od trasy i długości lotu. W każdym pudełku z posiłkiem znajduje się zabawka Bluey, gra przygodowa „Mały Pilot” oraz dyplom lotu dla „Małego Pilota”.

Gdzie można sprawdzić skład np. pod kątem obecności alergenów?

 • Linia nie gwarantuje, że w składzie posiłku nie znajdują się produkty uczulające. Istnieje możliwość zamówienia posiłku w zależności od diety medycznej (np. bezglutenowy, dla osób z nietolerancją laktozy itp.) są to posiłki, z których mogą korzystać dorośli i starsze dzieci. Pasażerom z silną alergią pokarmową, zaleca się zabrać ze sobą leki przeciwalergiczne. Można też zabrać ze sobą własny posiłek, jednak ze względów bezpieczeństwa nie będzie go można podgrzać go na pokładzie.

Czy na pokładzie można podgrzać mleko lub wodę?

 • Tak, jest to możliwe. Wystarczy poprosić załogę pokładową.

Bagaż

Czy waga wózka wlicza się do wagi bagażu podręcznego?

 • W przypadku większości podróży międzykontynentalnych KLM z dzieckiem w wieku 0-2 lat podróżującego na kolanach opiekuna można zabrać na pokład specjalny typ wózka (typu „parasolka” o określonych wymiarach) oraz 1 sztukę bagażu podręcznego o wadze 12 kg.

Od jakiego wieku dziecku przysługuje bagaż podręczny i w jakiej wielkości?

 • Dziecku przysługuje bagaż podręczny niezależnie od wieku. Dla niemowlęcia (0-2 lat) na pokład można  zabrać bezpłatnie 1 sztukę bagażu do 12 kg  (55 x 25 x 35 cm) LUB/I wózek (w zależności od jego typu).
 •  Dziecku powyżej 2 roku życia przysługuje taki sam wymiar bagażu podręcznego jak osobie dorosłej.

Jaki jest limit bagażu rejestrowanego dla dziecka?

 • Dla dziecka 0-2 bez własnego miejsca (które podróżuje na kolanach rodzica) można nadać bezpłatnie: 1 torbę o maksymalnej wadze 10 kg, plus 1 składany wózek w pokrowcu, jeden fotelik samochodowy;
 • Dla dziecka 0-2, któremu wykupiliśmy własne miejsce oraz dla dziecka powyżej 2 lat możemy nadać: tyle toreb ile przysługuje osobie dorosłej w zależności od klasy przelotu i trasy (np. w klasie ekonomicznej na trasie międzykontynentalnej – 1 torba o wadze max. 23 kg), plus 1 składany wózek w pokrowcu, jeden fotelik samochodowy.

Jakie są możliwości wniesienia posiłków lub napojów dla dziecka na pokład?

 • Można wnieść na pokład samolotów KLM żywność dla niemowląt i małych dzieci. Płyny dla niemowląt nie podlegają restrykcjom bezpieczeństwa.

Cena biletu

Jakie są ceny biletów w zależności od wieku dziecka?

 • Dzieci poniżej drugiego roku życia klasyfikowane są jako niemowlęta i muszą podróżować na kolanach dorosłego o ile nie zostanie dla nich wykupione osobne miejsce. Bilet dla niemowlęcia (bez prawa do własnego miejsca) kupujemy za zniżką około 90% od taryfy lotniczej. Bilet może podlegać pewnym opłatom i podatkom;
 • Bilety dla dzieci w wieku 2-11 lat kupujemy ze zniżką około między 15-33% od taryfy lotniczej. Bilet może podlega opłatom i podatkom lotniskowym.

Czy za bilety dla dzieci przysługują mile/punkty w programie lojalnościowym?

 • Tak, w ramach program lojalnościowego Flying Blue dzieci powyżej 2 lat zbierają Mile i wymieniają je na nagrody i bilety nagrodowe tak samo jak osoby dorosłe.

Wejście na pokład

Czy w trakcie boardingu rodziny z dziećmi mają pierwszeństwo (jeśli tak jaki musi być wiek dziecka)?

 • Tak, na większości lotów KLM rodziny z małymi dziećmi i niemowlętami są zapraszane na pokład w pierwszej kolejności. Na lotnisku bazowym w Amsterdamie KLM ma specjalne stanowiska check-in dla rodzin.

Czy istnieją wymagania odnośnie wieku aby z nich skorzystać?

 • Dostępne są rodzin z dziećmi, które posiadają bilet w taryfie dziecięcej lub niemowlęcej.

źródło: KLM

Weryfikacja zdjęcia z paszportu dziecka – chodzi o diametralne różnice w wyglądzie dziecka kilku miesięcznego a 1-2 letniego. Jak linia podchodzi do weryfikacji takiego dokumentu – czy liczy się tylko ważność paszportu?

 • Weryfikacja zdjęcia podróżującego dziecka nie leży w gestii linii lotniczej lecz podlega kontroli paszportowej przeprowadzane przez lotnisko.

Rozrywka i przydatne drobiazgi

Czy podczas lotu dziecko otrzymuje zabawki w prezencie i inne akcesoria?

 • Tak! Na lotach europejskich KLM dzieci otrzymują książeczkę z kolorowankami i aktywnościami oraz okładkę na paszport z bohaterem „Bluey”. Na lotach międzykontynentalnych KLM dzieci otrzymują cały zestaw drobnych zabawek jak kredki, „smycz”, karty do gry, naklejki, wywieszki bagażowe i inne. Dodatkowo maseczka na oczy z wizerunkiem Bluey przyda się przy zasypianiu;
 • Na lotach międzykontynentalnych dzieci mają też własną sekcję w systemie rozrywki pokładowej przy każdym fotelu, przeznaczoną dla różnych grup wiekowych. Dzieci znajdą w niej filmy, kreskówki, muzykę, gry a nawet audiobooki.

źródło: KLM

Co na dzieci czeka na lotnisku tranzytowym w Amsterdamie podczas oczekiwania na kolejny lot?

 • Lotnisko bazowe Schiphol to prawdziwy raj dla rodzin podróżujących z dziećmi. Są tam zarówno przytulne pokoje do karmienia i przewijania dzieci wyposażone w łóżeczka oraz wygodne fotele dla rodziców, a także niezbędna gniazdka zasilania. Tuż za bramkami kontroli bezpieczeństwa dostępne są również składane wózki dziecięce, ułatwiające rodzinom z małymi dziećmi dotarcie do wyjścia do samolotu.
 • Dla starszych dzieci są liczne kąciki zabaw i mini poczekalnie z zabawkami i wygodnymi miejscami do siedzenia, w których można oglądać filmy, a także konsole gier dla nastolatków. Jest też leśna kraina zabaw dla dzieci z chatkami na drzewach (Kids Forest), a w Departure Lounge 4 – nawet trybuny i zjeżdżalnia.

Na koniec ponownie dodam bardzo istotne zastrzeżenie przesłane przez przewoźnika. Otoczenie zmienia się dynamicznie, regulatorzy i przewoźnicy są zmuszeni do bardzo szybkich reakcji i modyfikacji oferty stąd taki komunikat nie może dziwić:

UWAGA – z uwagi na zmieniające się przepisy oraz liczne wyjątki w zależności od trasy, klasy przelotu, wieku dziecka itp. – zaleca się, aby przed podróżą rodzice/opiekunowie skonsultowali wszystkie wyżej opisane zagadnienia z personelem linii.

Zmiany naprawdę są bardzo dynamiczne. W ciągu ostatnich dwóch tygodni pięciu przewoźników ponownie dostało zgodę na wpuszczanie pasażerów z urządzeniami elektronicznymi na pokłady samolotów w rejsach do USA. To w podróżach z dziećmi nagły i przyjemny „game changer”.

Share: