Dzisiaj wyjątkowo w środę, ale od przyszłego tygodnia w każdy wtorek na blogu będzie mogli znaleźć podsumowanie minionych 7 dni w lotnictwie. Zbiór najciekawszych newsów wraz z odnośnikami do materiałów źródłowych i krótkim komentarzem z mojej strony. Mam nadzieję, że dobór informacji będzie dla Was ciekawy, ale jeśli czegoś Waszym zdaniem brakuje lub jest za dużo to śmiało piszcie i komentujcie!

Pierwszy lot nowego Boeinga B737MAX9 – link

Najnowsze dziecko amerykańskiego producenta. Niby tylko powiększona wersja B737MAX8 dająca dodatkowe miejsca w samolocie, ale zawsze jest to nowy model i debiut jest odpowiednio celebrowany. Link kieruje do szczegółowych informacji o nowym modelu i całej rodzinie nowych B737MAX. Poniżej film przygotowany przez Boeinga w związku z pierwszym lotem.

Pierwsza klasa, czyli synonim największego luksusu na pokładach – link

Portal pasażer.com przygotował szczegółowy raport o najwyższej klasie podróży lotniczych. Z materiału można dowiedzieć się jakie linie oferują pierwszą klasę, na jakich trasach, co jest oferowane i mnóstwo innych ciekawostek.

www.pasazer.com

 

British Airways rozważa rezygnację z darmowych posiłków na rejsach długodystansowych – link

CEO British Airways Alex Cruz stwierdził, że linia poważnie rozważa rezygnację z darmowych posiłków w klasie ekonomicznej na rejsach długodystansowych. Żaden z wielkich przewoźników nie zdecydował się wcześniej na taki krok. Warto jednak dodać, że Brytyjczycy pod kierownictwem Cruza wdrażają kolejne zmiany upodobniające linię do taniego przewoźnika. Niedawno zlikwidowano darmowy catering w klasie ekonomicznej w rejsach europejskich, zastąpił go płatny serwis przygotowany przez Marks&Spencer. W sumie nikt nie powinien być zdziwiony, Cruz był wcześniej kierował Vuelingiem, czyli tanim przewoźnikiem z tej samej grupy kapitałowej.
Airbus dodaje miejsca w A380 – link

Trudno powiedzieć skąd ten pomysł skoro kolejne linie rezygnują z zakupu lub przedłużenia leasingu, bo potrzebują mniejszych i bardziej efektywnych kosztowo samolotów. Nawet największy klient na A380 zapowiedział, że raczej nie będzie ich zamawiał ponad wcześniej ustaloną liczbę. Mimo to Airbus pokazał jak ścisnąć pasażerów jeszcze bardziej dodając jeden fotel więcej w rzędzie, czyli w opcji ścisk totalny będzie ich aż 11 w konfiguracji 3-5-3. Dodatkowo zaprezentowane zostały nowe, wąskie schody, które dają 11 dodatkowych foteli. Niestety znikną szerokie stopnie będące jednym z symboli tego samolotu.

Delta Airlines wypłaciła 11 tysięcy USD za odwołane rejsy jednej rodzinie – link

W minionym tygodniu bardzo dużo uwagi mediów i klientów przyciągnęło fatalne zachowanie linii United, która siłą wyciągnęła pasażera z pokładu, żeby zrobił miejsce dla pracowników przewoźnika podróżujących w celach służbowych. Ten incydent przykrył problemy innego amerykańskiego giganta Delty, która z powodu fatalnej pogody odwołała setki rejsów. Również nie ustrzegła się błędów i przez złą politykę nieodwoływania rejsów z wyprzedzeniem wpędziła się w spore koszty. Jedna z klientek, doświadczona podróżniczka, za dwa odwołane rejsy w klasie ekonomicznej razem z rodziną uzyskała 11 tysięcy USD.
Gordon Ramsey nigdy nie spróbuje jedzenia w samolocie, dlaczego? link

Ten link otrzymałem od jednej z fanek profilu bloga na Facebooku. Gordon Ramsey 10 lat pracował dla linii lotniczych i stąd wie jak posiłki są przygotowywane i dlatego ich nie je. Ciekawe że jak pracował dla przewoźników to mu to nie przeszkadzało. A ja dodam, że mało który bar lub restauracja muszą spełnić tak restrykcyjne wymogi jak niektóre firmy cateringowe. Na przykład firma Do&Co, która w Warszawie dostarcza posiłki m.in. dla LOT i Emirates, równocześnie obsługuje strefy VIP w trakcie kilku Grand Prix Formuły 1 i ma takie certyfikaty jakości, że polski sanepid musiał wzywać posiłki(!) żeby je sprawdzić.

 

Na koniec pierwszego newslettera bardzo proszę o uwagi i komentarze odnośnie materiału – czy dobrze dobrany czy nie, czy za dużo, czy takie komentarze dodawać i w ogóle cokolwiek komu w duszy gra. Przy tej okazji dziękuję za nadesłany link i jeśli ktoś coś ciekawe odkopie i chce się podzielić to ja bardzo chętnie to umieszczę z podpisem (za zgodą oczywiście!). Miłej lektury!

Share: